Powered By Blogger

Tuesday, April 3, 2012

RPH KH TEORI

RANCANGAN PENGARAN HARIAN (TEORI)
Mata Pelajaran: Kemahiran Hidup.
Tarikh: 13 April 2012.
Kelas: 6 Bijak.
Masa: 8.00 pagi – 9.00 pagi.
Bilangan pelajar: __/20.
Tajuk: Penyenggaraan dan membaiki kerosakan pada mesin mudah.
Kemahiran: Aras 1
Mengenal pasti bahgian yang perlu diselenggara dan dibaik pulih dan memilih bahan dan alatan tangan yang sesuai untuk kerja membaik pulih.
Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah menunggang basikal dan mengetahui                         setiap komponen basikal.
Hasil Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1)    menyenaraikan  komponen penting yang terdapat pada basikal
2)    menyatakan bahagian basikal yang perlu dibaik pulih
3)    menyenaraikan  alatan tangan yang digunakan untuk kerja baik pulih basikal dengan betul
4)    menyatakan langkah-langkah baik pulih komponen yang rosak.
Kemahiran Berfikir :  Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat rumusan.
Bahan Bantu Mengajar:  Video, power point, LCD  kad gambar, model basikal,  alatan tangan
           separa maujud
Penerapan Nilai-Nilai Murni:  Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.
Penyerapan Ilmu:  Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin
Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif, Konstruktif,   Komunikatif dan Soal  jawab.
Langkah
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Alatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid


Set induksi
(5  minit)

1.      Tayangan vedio



1.      Guru menayangkan animasi kanak-kanak sedang bermain basikal.

2.      Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang video yang ditayangkan.

Siapakah diantara kamu yang mempunyai basikal ?.

3.      Guru bersoal jawab dengan murid:

Jika basikal kamu rosak, apakah yang kamu akan lakukan ?.


4.      Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini “Penyenggaraan dan Membaiki Kerosakan Pada Mesin Mudah”


Murid menganalisis kerosakan yang terdapat pada basikal.



Klip video,



Langkah 1
(10 minit)












Kompone-komponen basikal:
-   Jari-jari
-   Hendal
-   Tempat duduk
-   Rim
-   Rantai
-   Engkol


(Paparan sliad pada Lampiran)


1.     Guru memberi penerangan mengenai komponen-komponen basikal berserta fungsi.


1.      Murid-murid menyenaraikan 4 daripada 6 komponen basikal.

2.      Murid-murid diminta menyelesaikan beberapa soalan pada slaid.


Slaid:
Komponen-komponen basikal:
1.      Jari-jari
2.      Hendal
3.      Tempat duduk
4.      Rim
5.      Rantai
6.      Engkol






Langkah 2
(10 minit)
Alatan tangan







1. Guru menjelaskan alatan tangan serta fungsinya.

2. Guru menunjukan bahan maujud iaitu alatan tangan yang digunakan.






1.  murid dikehendaki memadankan kad kerja mengenai fungsi alatan tangan.

2. murid menyatakan semula fungsi alatan yang terdapat pada slaid.






Slaid:
Alatan tangan:
1. Playar gabung
2. Sepana hujung gelang
3. Tukul bongkol bulat
4. Sepana boleh laras
5. Sepana gabung
6. Pengumpil tayar.

Langkah 3
(20 minit)

Bahagian basikal yang dibaik pulih:
-   Pedal
-   Kabel Brek
-   Menampal Tiub


1. Guru menerangkan kaedah baik pulih komponen-komponen basikal berikut:
 1. Pedal
 2. Kabel Brek
 3. Tiub Basikal

1. Murid menyenaraikan langkah-langkah baik pulih padel.

2. Murid menyenaraikan semula langkah-langkah baik pulih kabel brek.

3. Murid menyatakan semula langkah-langkah menampal tiub basikal.

Sliad:
Baik pulih komponen –komponen basikal:
1. Pedal
2. Kabel brek
3. Menampal tiub
Langkah 4
(10 minit)

Baik pulih pam basikal.


1. Guru menunjukan langkah-langkah membaiki pam basikal.

Murid diminta mengulangi semula langkah membaiki pam basikal.


Slaid:
Baik pulih pam basikal.
Penutup
(5 minit)
Rumusan:

1. Bahagian-bahagian basikal dan kegunaanya.

2. Alatan tangan yang digunakan untuk baikpulih.


  1. Soal jawab secara lisan
2.      guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini kepada murid-murid.


1.      Murid membuat refleksi tentang pelajaran pada hari ini.
Aktiviti susulan:

1.      Murid-murid diminta menjawab kertas soalan yang diberikan oleh guru sebagai latihan di rumah



Kertas soalan




No comments:

Post a Comment